Чому виникла необхідність у Проекті?

ЧАЕС

Ви, певне, знаєте, що в квітні 1986 року під час аварії на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС в навколишнє середовище було вивільнено значну кількість радіоактивних речовин. Понад 80% цих речовин складали ізотопи особливо небезпечного для нашого організму радіоактивного йоду, який особливо інтенсивно накопичується в щитовидній залозі і може призвести до розладів у її роботі. На жаль, під час аварії найбільш чутливим до негативного впливу радіойоду була щитовидна залоза дітей та підлітків, а його післядія (можливість виникнення захворювань щитовидної залози: гіпотиреозу, тиреоїдиту, доброякісних або злоякісних пухлин) може спостерігатися впродовж 30-40 років.

 

Як було започатковано Проект?

cropped-Logo_m.pngПід час офіційного візиту Президента Сполучених Штатів Америки Біла Клінтона до нашої країни та його зустрічі з Президентом України Леонідом Кучмою в травні 1995 року була підписана Угода про співробітництво між Міністерством охорони здоров’я України та Департаментом Енергетики США. Вона включає в себе спільне виконання наукового Проекту “Дослідження раку та інших захворювань щитовидної залози в Україні в результаті аварії на Чорнобильській АЕС”, що передбачає проведення медичного обстеження стану щитовидної залози у осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

 

Хто є головними виконавцями Проекту?

NIIГоловна установа-виконавець спільного Проекту від України — Інститут ендокринології та обміну речовин ім.В.П.Комісаренка НАМН України; головна установа-виконавець спільного Проекту від Сполучених Штатів Америки — Національний інститут раку.

 

Яка основна мета виконання Проекту?

Своєчасно виявляти захворювання щитовидної залози, надавати необхідну медичну допомогу та оцінити роль радіації у виникненні захворювань щитовидної залози, в тому числі раку залози.

 

Як планується виконувати Проект?

UkrAm004Вся робота проводиться на базі Інституту ендокринології та обміну речовин Ім.В.П.Комісаренка НАМН України та виїздними бригадами співробітників Інституту за місцем Вашого проживання (в центральній районній або номерній лікарні, амбулаторії або на фельдшерсько-акушерському пункті). Один раз на два роки впродовж наступних 20 років Вас будуть обстежувати провідні фахівці Інституту. Результати обстежень будуть для Вас початком подальшого спостереження за станом Вашої щитовидної залози, допоможуть лікарям своєчасно виявити хворобу та і розпочати лікування, якщо буде необхідність. Ви маєте право в будь-який час відмовитися від участі в медичних обстеженнях. В цьому випадку Ви будете продовжувати знаходитись під медичним наглядом лікувальної установи за місцем проживання.

 

Як буде проводитись обстеження за Проектом?

UkrAm003Вам детально пояснять мету та завдання цього медичного обстеження, після чого Вам потрібно буде дати письмову згоду на участь в ньому та відповісти на деякі питання, пов’язані з Вашим здоров’ям.

Ми будемо просити Вас здати кров, щоб з’ясувати, чи нормально працюють Ваші щитовидна та паращитовидна залози. Ви повинні знати, що не існує інших методів для оцінки роботи цих залоз. Процедура взяття крові не завдасть шкоди Вашому здоров’ю. Взяття крові проведуть добре підготовлені медичні сестри за допомогою одноразових шприців.

Вам буде проведено ультразвукове обстеження щитовидної залози, що не викличе у Вас неприємних відчуттів, але дозволить виявити навіть невеликі вузлики в щитовидній залозі (якщо вони у Вас є), які неможливо виявити при звичайному прощупуванні.

Також Вас огляне висококваліфікований лікар-ендокринолог, який проведе пальпацію щитовидної залози та видасть Вам попередній висновок з відповідними рекомендаціями.

Після повернення виїзної бригади в Інститут в пробах Вашої крові буде визначено вміст гормонів щитовидної залози і проведено комплексний аналіз результатів Вашого обстеження. Це дозволить скласти кінцевий висновок про стан Вашої щитовидної залози з відповідними рекомендаціями, який буде передано безпосередньо Вам та внесено у Вашу медичну картку. На жаль, в зв’язку з великим обсягом роботи в Інституті за даним Проектом це займе певний час (можливо, декілька місяців).

 

Які переваги обстеження за Проектом?

Основні переваги данного Проекту полягають в:

 • комплексному обстеженні щитовидної залози, як найбільш вразливого органу після аварії на Чорнобильській АЕС, провідними фахівцями Інституту ендокринології та обміну речовин Ім.В.П.Комісаренка НАМН України;
 • можливості отримати висококваліфіковану медичну допомогу, навіть
  у випадку, якщо виникне необхідність проведення хірургічної операції на
  щитовидній залозі;
 • повній безкоштовності для Вас медичного обстеження;
 • можливості лікування в клініці Інституту ендокринології та обміну речовин Ім.В.П.Комісаренка НАМН України.

Кого будуть обстежувати за Проектом?

Мешканців України,
а) які на момент аварії на Чорнобильській АЕС постійно проживали або тимчасово перебували у найзабрудненішних радіоактивними ізотопами районах України:

 • Чорнобильский, Іванківський, Поліський райони та м. Прип’ять Київської області;
 • Народицький та Овруцький райони Житомирщини;
 • Ріпкинський, Козелецький та Чернігівський райони Чернігівщини.

б) яким на момент аварії було до 18 років;
в) яким в перші тижні після аварії було проведено радіометрію (визначення рівня накопичення радіоактивного йоду) щитовидної залози;
г) яких було відібрано згідно методу випадкової вибірки.

 

Де можна отримати додаткову інформацію стосовно Проекту?

Якщо у Вас виникнуть запитання стосовно Проекту, Ви можете звертатися за роз’ясненнями:

а) до регіональних представників Проекту,
б) до Центру координації даних Проекту в Інституті ендокринології та
обміну речовин Ім.В.П.Комісаренка НАМН України, 04114, м.Київ,
вул.Вишгородська, 69, телефон (044) 2541278